آشنایی با سنسور های دوربین عکاسی

در
دسته بندی ها: مقالات

cmos-ccd

سنسور تصویر، قطعه‌ای است که نور را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند.
از طریق این سنسور است که دوربین شما تصویر را به صورت دیجیتال ذخیره میکند، از این قطعه فقط در دوربین های دیجیتال استفاده نمیشود بلکه این قطعه در ابزارهای تصویربرداری هم استفاده میشود.
این قطعه الکترونیکی در دو نوع تولید میشود، CCD مخفف (Charged Couple Device) و CMOS مخفف (Complementary Metal Oxide Semiconductor) است.
این سنسورها در اواخر دهۀ ۱۹۶۰ و اوایل دهۀ ۱۹۷۰ میلادی وارد بازار شد. سنسور CCD به طور مشخص برای استفاده در دوربین ساخته شده است، درحالیکه فن‌آوری ساخت سنسورهای CMOS ابتدا در موارد دیگر مثل ساخت تراشه‌ها در کامپیوتر هم به کار می‌رفت.
تفاوت این دو سنسور با هم
CCD همۀ پیکسل‌های روی سنسور، نور دریافتی را به لبۀ تراشه می‌رساند تا از آنجا منتقل شود.
CMOS تک تک پیکسل‌ها خودشان کار انتقال را انجام می‌دهند.
سنسور CMOS نسبت به سنسورهای CCD در خواندن تصویر سریعتر است. ساخت این سنسورها ساده تر و ارزانتر است. دلیل مهمی که باعث کاهش قیمت دوربین‌های دیجیتال شده، استفاده از سنسورهای CMOS است. این سنسورها ابتدا در دوربین‌های دیجیتالی ارزان‌قیمت استفاده می‌شد اما با پیشرفت تکنولوژی و افزایش دقت آنها، اکنون از این سنسور در دوربین‌های پیشرفته و گران ‌قیمت هم استفاده می‌شود. این سنسور نیاز به قطعات کمتری در کنار خود دارد و برق و شارژ کمتری هم مصرف‌ می‌کند.

cmos-ccd
سنسور CCD دارای حساسیت بیشتری در نور کم تر نسبت به CMOS است و باعث می‌شود تصاویر بهتری در نور کم تولید کند. هنگام استفاده از این سنسورها اگر منبع نور یا جسمی نورانی، مثل چراغ یا نور خورشید داخل کادر باشد، احتمال دارد که در بالا و پایین سوژه خط‌ های عمودی ایجاد شود. البته در نوع خاصی از سنسورهای CCD این مشکل برطرف شده است.
با اینکه هزینه ساخت سنسور CMOS از CCD کمتر است اما این اختلاف هزینه تأثیر زیادی در قیمت دوربین ندارد، اما از نوع سنسور مهمتر، سایز سنسور است.
به طور کلی هر چه سطح سنسور بزرگتر باشد، کیفیت تصویر بهتری خواهیم داشت، اندازه سنسور در بیشتر دوربین های کامپکت تولید شده حدود ۴×۴ و در برخی ۴×۶ میلی متر و یا در برخی از دوربین ها به ۱ تا ۱٫۵ اینچ هم میرسد.
اندازۀ سنسور گاهی نیز به­ صورت عددی کسری با صورت ۱ و مخرج بین ۲ تا حدود ۴ اینچ نشان داده می‌شود. واضح است که هر چه مخرج این کسر کوچکتر باشد، سطح سنسور بزرگ­تر و در نتیجه کیفیت تصویر بهتر خواهد بود.
این که کدام یک از این سنسورها از دیگری بهتر است، موضوع بحث همیشگی کارشناسان عکاسی است، اما واقعیت این است که پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، بنابراین همچنان اندازۀ سنسور مهم­تر از نوع آن است.